Electronic ear tags for livestock and livestock management RFID animal tag inventory label EM4305 chip inspection
This product has no valid combination.
Electronic ear tag is a dedicated electronic animal identification and management of electronic devices. The animals can be automatically identified electronic card , one can easily read by various types of special devices for the automatic identification of each individual animal . This makes such individuals screened , statistics, whereabouts control, automatic feeding, behavior management , etc. Many of the animals in scientific research, breeding, management , investigations , etc. With automation , information technology means, animal tracking and management capabilities will be greatly improved.Electronic ear tags canThe number of each animal's ear with its variety, origin , production performance, immune status , health status, and other information together with pet ownersRecordUp, once the epidemic and livestock quality problems occur, you can track(Trace)Its source , clarify responsibilities , plug the loopholes.
Applications:
Large logo,Medium-sized livestock or animal,Such as cattle,Sheep,Pig,Horse,Deer . Used in breeding populations,Epidemic prevention,Food traceability , meat quarantine of animals and livestock information management field .
Specifications
| Product Code | |
| Chip Type | EM4305 / HiTag-S256 / T5577 / I-Code SLI / Mifare 13.56Mhz |
| Memory capacity (bits) | 256 bits RW / 512bits RW / 1KBytes RW ( subject to the packaged chips ) |
| Dimensions ( can be customized ) | Female buckle : 29.9 ± 0.1mm x 22 ± 0.1mm Male buckle : 30 ± 0.1mm x 23.3 ± 0.1mm |
| Protocol Standards | ISO 11784/11785, ISO15693, ISO14443A / B ( subject to the packaged chips ) |
| Material | Polyurethane , PET |
| Color ( can be customized ) | White or yellow |
| Operating Frequency | 134.2kHz / 13.56MHz |
| Chemical resistance | IP67 rated , waterproof, sunscreen , anti- soaked |
| Mechanical resistance | Fight fight , in line with IEC 68-2-27 Anti- shock , in line with IEC 68-2-6 |
| Storage Temperature | -40 ° ~ 90 ° ( up to 1000 hours ) |
| Operating Temperature | -20 ° ~ 50 ° |
| Weight | 7.5 ± 0.1g |
*** Welcome visit our officlal website www.security-warehouse.com for most up-to-date product information, manual and software download, knowledge sharing and industrial news. SECURITY-WAREHOUSE.COM is committed to provide professionalism to maximize our clients purchase satisfaction. ***