Video surveillance Tester Multifunction for CCTV N93
Video surveillance Tester Multifunction for CCTV N93
This product has no valid combination.
Product Parameter |
|
| Product Type | N93 |
| Video signal test | |
| Video System | NTSC / PAL automatically adapt |
| Video Signal | 1Vpp |
| Display | 3.5 -inch LCD, 480 * RGB * 320 (HVGA) resolution , 64K colors |
| Display adjustment | LCD display 's brightness, contrast , color saturation adjustable backlight brightness adjustable |
| Video Input / Output | 1 channel Video IN BNC input, 1 channel Video OUT BNC output |
| Signal strength measurement | Video signal level measurement range display exception information |
| Video Digital Zoom | Support the appropriate screen 1X 2X 4X four kinds of multiples |
| PTZ Control Test | |
| Communication Interface | Can support RS232/RS485/RS422 bus |
| Communication protocol | Compatible with Pelco-D / P, Samsung, Panasonic, Lilin, Yaan dozen other protocols |
| Baud Rate | 150,300,600,1200,2400,4800,9600,19200 bps |
| 12V power output | |
| Power Output | Output 12V, 1A DC power supply for the camera to provide temporary work |
| Audio Test | |
| Audio Test | Input audio signal all the way to test sound is normal |
| Video capture , video | |
| Video screenshot | Support the current video screenshot JPG picture |
| Video | Support the current video to avi format |
| Color image generator | |
| Video signal generator | Through the video OUT port, send PAL / NTSC multi-system color graphics video test signals , supports seven modes. |
| UTP cable test | |
| Network Cable Tester | Test any two lines or two lines above the line on the screen display and the network cable connection sequence number |
| Protocol code capture | |
| Protocol code capture | Can receive , display control device protocol code data sent RS485/RS232/RS422 |
| Power supply | |
| External power supply | DC: 5V (2A) |
| Battery-powered | Built-in 3.7V lithium polymer battery , Capacity 3000mAh |
| Charging | Charging 3-4 hours on a single charge to complete 11 hours of normal use |
| Power Saving Function | Low power consumption , auto standby power-saving features , the battery icon is displayed in real time |
| System Parameters | |
| Operation Settings | Chinese , English OSD menu, optional |
| Auto Standby | Off / 5-60 minutes |
| Keyboard Sound | On / Off |
| Working environment and specifications | |
| Operating Temperature | -30 ° --- +70 ° |
| Humidity | 30% -90 % |
| Dimensions | 170mm x 99mm x 48mm / 293g |
| 1.3.5 inch LCD, 480 * RGB * 320 (HVGA) resolution , 64K color display camera images New | |
| N93Video monitor tester , using a 3.5-inch large-screen digital LCD monitor , 480 * RGA * 320 (HVGA) resolution , 64K colors, | |
| Display area wider clearer, more intuitive and easily display the camera image effects. LCD monitor brightness, contrast , color saturation | |
| Adjustable backlight brightness adjustable suitable for field construction and maintenance. | |
| 2 New Video Digital Zoom | |
| You can display the contents of the video in the digital zoom ( appropriate screen, a 1x, 2x , 3x , 4x four kinds of magnification ) , the user can locally | |
| Details to see more clearly , for example, the corners of the camera focus blurring common situation can be observed in detail enlarge | |
| 3 video capture , video New | |
| Content of the video image taken down, save as jpG or video files , through the tester playback or download to watch on your computer ; construction people | |
| Members can use these pictures and videos showing the camera has been installed correctly , install effect meets the requirements, to shorten the settlement cycle | |
| 4 built-in memory, New | |
| Random tester comes with a large -capacity internal memory , images and videos for easy storage | |
| 5 the video signal strength measurement | |
| N93Video monitor tester , added a video signal strength measurement , test video signal is attenuated or too high. Since video video signal | |
| Cable too long will cause signal attenuation , attenuation of the video signal will cause the image to be dim , reduce image dynamic range ; such as a video signal is too strong , it will make | |
| Into a virtual shadow, reducing image sharpness. The instrument of the video signal measurements , real-time display of the video signal level value , | |
| If out of range , the instrument will prompt screen information display . | |
| 6 . Multi-system image to send the color bar generator , inspection and monitoring transmission channel | |
| N93Via video OUT port, send a variety of formats (PAL, NTSC) color graphics , graphics section are: white, yellow, blue, green, pink, | |
| Red, blue , black and a total of eight colors , through the monitoring center of the monitor is receiving color graphics section to determine whether the normal video channel transmission, | |
| Meanwhile, through the monitoring center receives color graphics section , you can determine whether it is because there is attenuation or interference caused by transmission color deviation . The device is also | |
| Video OUT port can send a color pattern , while the IN port receives and displays for video transmission of the field tests , such as | |
| Video Optical , video cables, etc. . | |
| 7.12V power output, power supply for the camera | |
| N93Video monitor tester specifically designed for the camera's power supply of 12V 1A output port , to provide temporary power supply for the camera . | |
| Some cameras are mainly used in the field demonstration and testing , meanwhile, will need to install the camera for some venues , because the project implemented | |
| Before the scene is no power applied , you must find a temporary power supply for the camera , the power output of the instrument played a necessary role . | |
| 8 . Audio function to test the front end audio equipment sound is normal | |
| N93Video monitor tester audio test function, you can monitor the front end of the video pickup and other audio equipment to be tested. | |
| 9 . Ball machine or decoder PTZ control | |
| N93Video monitor tester built Pelco-D / P, SAMSUNG, Panasonic , etc. dozen PTZ control protocol, through its own RS485 | |
| Or RS232 interface, the user can control the PTZ up, down, left, right turn , and adjust one machine zoom , focus, aperture size. | |
| 10 . Preset settings , call balls and machine parameter settings | |
| N93Video monitor tester PTZ preset and recall function , the current state of the ball machine head horizontal angle , tilt angle and | |
| Camera lens focal length positional parameters saved to the instrument, but also able to pass the instrument quickly recall presets . | |
| N93Video monitor tester called fast ball through the preset main menu , edit the parameters of the ball machine . | |
| 11 . PTZ address scanning capabilities to help engineers find the address fastball | |
| N93Video monitor tester unique address scanning feature, you can quickly help engineers find fastball address. Maintenance works for a | |
| These need to maintain fastball , fastball may not know the address , if you want to remove the fastball to check , the workload is relatively large. LS-L83 Independent | |
| The scanning feature can help engineers find the ball machine address. | |
| 12 . UTP cable test | |
| LS-L83 unique cable test function, through the instrument of UTP Cable Test test port , you can test a variety of network cable connection | |
| ( Any two lines or two lines or more ) , and even a variety of video surveillance project RJ45 connector , can be quickly and accurately displayed. Simple | |
| , Convenient and practical.N93Also the cabling project splitter, it only shows UTP network cable connection, but also shows the cable number, | |
| Engineers to accurately determine and mark the lines of the start and end positions , resulting in complicated cable heap quickly straighten network cable . | |
| 13 . Data capture function | |
| Instrument can be captured via RS485/RS232 interfaces sent from the keyboard or DVR control protocol code, test monitoring center room to send over | |
| The PTZ control command data is received correctly , verify RS485/RS232 data transmission. | |
| 14 . Polymer lithium battery and DC 5V external power supply , battery power display real-time graphics | |
| Using large-capacity 3000mAh polymer lithium battery -powered, more secure and reliable , more stable performance . Charging time is short, | |
| Battery charging time 4 hours , while the instrument for up to 11 hours of continuous work . | |
| 15 . English menu , simple operation | |
| Chinese and English operation interface , the instrument supports seven languages used, including Chinese , English, French, German, Italian, Spanish, | |
| Russian ; instrument operation menu and friendly , simple, elegant , easy to use . | |
| Engineering treasure video monitor tester N93 3.5 inch screen , full-featured version of Chinese | |
| Video monitor testerN93Is designed specifically for video surveillance on-site installation , maintenance and the development of testing tools, it has digital zoom , video capture , | |
| HD resolution, a video display , DC12V power output, audio test , PTZ control , color bar image generator , cable testing, | |
| PTZ data capture, display and other functions , the test instrument fully functional, easy to use, easy to carry, is the installation and maintenance contractors front camera | |
| Equipment to improve efficiency and reduce cost of the project is a good helper . | |
Parameter