New generation video surveillance Tester Multimeter upgraded version multifunctional engineering treasure N94
New generation of video surveillance Tester Multimeter upgraded version multifunctional engineering treasure N94
This product has no valid combination.
| Product parameters | |
| Product Type | N94 |
| Video signal test | |
| Video System | NTSC / PAL automatically adapt |
| Video Signal | 1Vpp |
| Display | 3.5 -inch LCD, 480 * RGB * 320 (HVGA) resolution , 64K colors |
| Display adjustment | LCD display 's brightness, contrast , color saturation adjustable backlight brightness adjustable |
| Video Input / Output | 1 channel Video IN BNC input, 1 channel Video OUT BNC output |
| Signal strength measurement | Video signal level measurement range display exception information |
| Video Digital Zoom | Support the appropriate screen 1X 2X 4X four kinds of multiples |
| 12V power output | |
| Power Output | Output 12V 1A DC power supply for the camera to provide temporary work |
| Audio Test | |
| Audio Test | Input audio signal all the way to test sound is normal |
| Video capture , video | |
| Video screenshot | Support the current video screenshot JPG picture |
| Video | Support the current video to avi format |
| Digital Multimeter | |
| AC / DC voltage | 0-660V auto / manual range , minimum resolution of 0.1mV |
| AC / DC current | 660uA, 6.6mA, 66mA, 660mA, 10A |
| Resistance | 660, 6.6k, 66k, 660k, 6.6M, 66M |
| Capacitance Test | 6.6nf ~ 66000uF, minimum resolution 1pf |
| Diode test | 0 ~ 2V forward voltage. Minimum resolution 1mV |
| Lock display | Lock the measured value display |
| Difference measurement function | Display the difference between the results of the first test |
| Continuity test | Less than 50 European voice prompts |
| Test speed | 3 times / sec |
| Reading range | -6600 ~ +6600 |
| Color image generator | |
| Video signal generator | Through the video OUT port, send PAL / NTSC multi-system color graphics video test signals , supports seven modes. |
| UTP cable test | |
| Network Cable Tester | Test any two lines or two lines above the line on the screen display and the network cable connection sequence number |
| Power supply | |
| External power supply | DC 5V (2A) |
| Battery-powered | Built-in 3.7V lithium polymer battery , Capacity 3000mAh |
| Charging | Charging 3-4 hours on a single charge to complete 11 hours of normal use |
| Power Saving Function | Low power consumption , auto standby power-saving features , the battery icon is displayed in real time |
| System Parameters | |
| Operation Settings | Chinese , English OSD menu, optional |
| Auto Standby | Off / 5-60 minutes |
| Keyboard Sound | On / Off |
| Working environment and specifications | |
| Operating Temperature | -30 ° --- +70 ° |
| Humidity | 30% -90 % |
| Dimensions | 170mm x 99mm x 48mm / 293g |
| 1.3.5 inch LCD, 480 * RGB * 320 (HVGA) resolution , 64K color display camera images New | |
| N94Video monitor tester , using a 3.5-inch large-screen digital LCD monitor , 480 * RGA * 320 (HVGA) resolution , 64K colors, | |
| Display area wider clearer, more intuitive and easily display the camera image effects. LCD monitor brightness, contrast, | |
| Adjustable color saturation , brightness adjustable backlighting for field construction and maintenance. | |
| 2 New Video Digital Zoom | |
| You can display the contents of the video in the digital zoom ( appropriate screen, a 1x, 2x , 3x , 4x four kinds of magnification ) , the user can locally | |
| Details to see more clearly , for example, the corners of the camera focus blurring common situation can be observed in detail enlarge | |
| 3 video capture , video New | |
| Content of the video image taken down, save as jpG or video files , through the tester playback or download to watch on your computer ; construction | |
| Personnel can show these pictures and video camera has been installed correctly , install effect meets the requirements, to shorten the settlement cycle | |
| 4 built-in memory, New | |
| Random tester comes with a large -capacity internal memory , images and videos for easy storage | |
| 5 the video signal strength measurement | |
| N94Video monitor tester , added a video signal strength measurement , test video signal is attenuated or too high. Since video video signal | |
| Cable too long will cause signal attenuation , attenuation of the video signal will cause the image to be dim , reduce image dynamic range ; such as a video signal is too strong , it will | |
| Resulting virtual shadow, reducing image sharpness. The instrument of the video signal measurements , real-time display of the video signal level value , | |
| If out of range , the instrument will prompt screen information display . | |
| 6 . Multi-system image to send the color bar generator , inspection and monitoring transmission channel | |
| N94Via video OUT port, send a variety of formats (PAL, NTSC) color graphics , graphics section are: white, yellow, blue, green, pink, | |
| Red, blue , black and a total of eight colors , through the monitoring center of the monitor is receiving color graphics section to determine whether the normal video channel transmission, | |
| Meanwhile, through the monitoring center receives color graphics section , you can determine whether it is because there is attenuation or interference caused by transmission color deviation . The device is also | |
| Video OUT port can send a color pattern , while the IN port receives and displays for video transmission of the field tests , | |
| Such as video Optical, video cables, etc. . | |
| 7.12V power output, power supply for the camera | |
| N94Video monitor tester specifically designed for the camera's power supply of 12V 1A output port , to provide temporary power supply for the camera . | |
| Some cameras are mainly used in the field demonstration and testing , meanwhile, will need to install the camera for some venues , because the project before the implementation of | |
| Live without power , we must find a temporary power supply for the camera , the power output of the instrument played a necessary role . | |
| 8 . Audio function to test the front end audio equipment sound is normal | |
| N94Video monitor tester audio test function, you can monitor the front end of the video pickup and other audio equipment to be tested. | |
| 9 . Ball machine or decoder PTZ control | |
| N94Video monitor tester built Pelco-D / P, SAMSUNG, Panasonic , etc. dozen PTZ control protocol, through its own | |
| RS485 or RS232 interface , the user can control the PTZ up, down , left, right turn , and adjust one machine zoom , focus, aperture size. | |
| 10 . Preset settings , call balls and machine parameter settings | |
| N94Video monitor tester PTZ preset and recall function , the current state of the ball machine head horizontal angle , tilt angle and | |
| Camera lens focal length positional parameters saved to the instrument, but also able to pass the instrument quickly recall presets . | |
| LS-L84 video monitor tester called fast ball through the preset main menu , edit the parameters of the ball machine . | |
| 11 . PTZ address scanning capabilities to help engineers find the address fastball | |
| N94Video monitor tester unique address scanning feature, you can quickly help engineers find fastball address. Maintenance works for a | |
| These need to maintain fastball , fastball may not know the address , if you want to remove the fastball to check , the workload is relatively large. | |
| LS-L84 separate scanning capabilities that can help engineers find the ball machine address. | |
| 12 . UTP cable test | |
| N94The unique cable test function, through the instrument of UTP Cable Test test port , you can test a variety of network cable connection | |
| ( Any two lines or two lines or more ) , and even a variety of video surveillance project RJ45 connector , can be quickly and accurately displayed. Simple, convenient and practical. | |
| N94Also the cabling project splitter, it only shows UTP network cable connection, but also shows the cable number, engineers can | |
| Enough to accurately determine and mark the lines of the start and end positions , resulting in complicated cable heap quickly straighten network cable . | |
| 13 . Data capture function | |
| Instrument can be captured via RS485/RS232 interfaces sent from the keyboard or DVR control protocol code, test monitoring center room to send over | |
| The PTZ control command data is received correctly , verify RS485/RS232 data transmission. | |
| 14 . Polymer lithium battery and DC 5V external power supply , battery power display real-time graphics | |
| Using large-capacity 3000mAh polymer lithium battery -powered, more secure and reliable , more stable performance . Charging time is short, | |
| Battery charging time 4 hours , while the instrument for up to 11 hours of continuous work . | |
| 15 . English menu , simple operation | |
| Chinese and English operation interface , the instrument supports seven languages used, including Chinese , English, French, German, Italian, | |
| Spanish, Russian ; instrument operation menu and friendly , simple, elegant , easy to use . | |
| 16 full-function high-precision digital multimeter | |
| This instrument is built and stable performance , high reliability, 33 / 4 ( 6600 count ) digital multimeter , clear reading, can be used to measure DC | |
| Voltage, AC voltage , DC current , AC current, resistance measurements , continuity test , diode measurement , capacitance measurement, automatic / manual range | |
| Conversion, the difference measurement and lock , fully functional, high measuring accuracy , ease of use , and a multimeter measuring circuit with other electrical tester | |
| Part of the circuit isolation , safe and reliable LS-L84 built-in professional digital multimeter is suitable for engineering staff on security systems in weak and strong electrical testing, | |
| And maintenance personnel on equipment maintenance measurements. | |
| Engineering treasure video monitor testerN94, 3.5 -inch screen, Chinese full version , full-function high-precision digital multimeter | |
| Video monitor testerN94, Built-in full-featured digital multimeter , 3.5 -inch large -screen high- definition display , clear reading , 33/ 4 | |
| ( 6600 count ) professional digital multimeter can be used to measure DC voltage , AC voltage , DC current , AC current, resistance measurements , continuity test | |
| Test , diode measurement , capacitance measurement, automatic / manual range conversion, the difference measurement and lock , fully functional, high measurement accuracy , easy to use. | |
| Security monitoring project , the use of optical fiber communication to solve the transmission channels of video surveillance has been more and more common , N94 can test the security system | |
| The optical transmission channel systems , video and PTZ control, and precision digital multimeter to measure strong electrical parts , which can be more perfect to maintain , | |
| Front-end monitoring equipment installed . This instrument is a multi-functional portable test instrument for monitoring project 's installation , maintenance, and equipment maintenance , etc. | |
| Professional design ; touch-type buttons, feel better ; Immersion Gold process , the key is more sensitive, and durable. | |